Click to search the Andrew Heiskell Braille and Talking Book Library Skip Navigation
Search

Past Winners and Finalists

Share

   2010

   Winner: Wells Tower, Everything Ravaged, Everything Burned

   Finalists

  • Jedediah Berry, The Manual of Detection
  • Katie Kitamura, The Longshot
  • C.E. Morgan, All the Living
  • Philipp Meyer, American Rust

    2009

    Winner: Salvatore Scibona, The End

    Finalists

    • Jon Fasman, The Unpossessed City
    • Rivka Galchen, Atmospheric Disturbances
    • Sana Krasikov, One More Year
    • Zachary Mason, The Lost Books of the Odyssey

    2008

    Winner: Ron Currie, Jr., God Is Dead

    Finalists

    • Ellen Litman, The Last Chicken in America
    • Peter Nathaniel Malae, Teach the Free Man
    • Dinaw Mengestu, The Beautiful Things That Heaven Bears
    • Emily Mitchell, The Last Summer of the World

    2007

    Winner: Olga Grushin, The Dream Life of Sukhanov

    Finalists

    • Chris Adrian, The Children's Hospital
    • Kevin Brockmeier, The Brief History of the Dead
    • Tony D'Souza, Whiteman
    • Karen Russell, St. Lucy's Home For Girls Raised By Wolves

    2006

    Winner: Uzodinma Iweala, Beasts of No Nation

    Finalists

    • Rattawut Lapcharoensap, Sightseeing
    • Kelly Link, Magic for Beginners
    • Ander Monson, Other Electricities
    • Eric Puchner, Music Through the Floor

    2005

    Winner: Andrew Sean Greer, The Confessions of Max Tivoli

    Finalists

    • Marc Bojanowski, The Dog Fighter
    • Sarah Shun-lien Bynum, Madeleine is Sleeping
    • Stephen Elliott, Happy Baby
    • Aaron Gwynn, Dog on the Cross

    2004

    Winner: Monique Truong, The Book of Salt

    Finalists

    • Jordan Ellenberg, The Grasshopper King
    • Susan Choi, American Woman
    • Lara Vapnyar, There Are Jews in My House
    • Maile Meloy, Liars and Saints

    2003

    Winners: Anthony Doerr, The Shell Collector
    Jonathan Safran Foer, Everything is Illuminated 

    Finalists

    • Adam Johnson, Emporium
    • Ben Marcus, Notable American Women
    • Peter Rock, The Ambidextrist

    2002

    Winner: Colson Whitehead, John Henry Days

    Finalists

    • David Czucklewski, The Muse Asylum
    • Allegra Goodman, Paradise Park
    • Brady Udall, The Miracle Life of Edgar Mint
    • Peter Orner, Esther Stories

    2001

    Winner: Mark Danielewski, House of Leaves

    Finalists

    • David Ebershoff, The Danish Girl
    • Myla Goldberg, Bee Season
    • Heidi Julavits, The Mineral Palace
    • Akhil Sharma, An Obedient Father
    • Darin Strauss, Chang and Eng

Chat with a librarian now